Web sitemize hoşgeldiniz.

Araç Borç Sorgulama: E- Devlet

13 Ağustos 2018

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan araç borç sorgulama işlemleri e- devlet kapısı üzerinden de yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sorgusu yapmak için de İnternet Vergi Dairesinin kurumsal hesabı olan intvd.gib.gov.tr sayfası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz plakadan araç sorgulama seçeneği ile de sadece plaka numarası ile borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu tarafından yürütülmekte olan bir vergi tipidir. Trafik şubesine kaydı yapılmış her motorlu taşıt yılda 2 kez Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek zorundadır. Bu vergiye sadece kara taşıtları tabi tutulmaktadır. Deniz ve hava araçları da Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek ile yükümlüdür. Aracın trafik şubeden sicil kaydı silinene kadar MTV ödenmeye devam eder. MTV ödemeyen araçların borçları oluşmaktadır.

Araç Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç vergi borcu sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi üzerinden ya da e- Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının kurumsal sitesinden borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde bulunan motorlu taşıtlar bölümünü açmanız gerekiyor.
  • Motorlu taşıtlar bölümünü açtıktan sonra karşınıza bir sorgulama penceresi açılacak.
  • Sorgulama penceresine borç sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızın girişini yapmalısınız.
  • İlgili bilgilerin girişini yapıp kontrol ettikten sonra devam etmeniz gerekiyor.
  • Devam butonuna bastıktan sonra ilgili araç için geçerli olan borçlar ile karşılaşacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi üzerinden diğer araç vergi ve trafik cezalarına da ulaşabilirsiniz. Bunun için yine motorlu taşıtlar bölümünü seçmeniz ve ilgili yönlendirmelere göre ilerlemeniz gerekmektedir. Araç borç sorgulama e Devlet Kapısından da yapılmaktadır.

E Devlet Kapısı: Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet sisteminden araç borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için sisteme giriş yapmanız ve Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında bulunan araç borç sorgulama maddesini seçmeniz gerekiyor. Arama yaptığınız zaman detay sekmesine tıklayarak plaka üzerinde bulunan diğer borç ve cezaları da görebilirsiniz. Araç borç sorgulama e- Devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ