Web sitemize hoşgeldiniz.

Çakmak Dolumu Nasıl Yapılır?

14 Ocak 2018

Uzun süre kullanımı düşünülerek üretilençakmak, yanıcı madde olarak kullandığı benzin veya gazı her bittiğinde tekrar doldurulabilir. Plastikten üretilen çoğu çakmak da tekrardoldurulabilir olmasına rağmen diğer çeşitler göre daha çabuk bozulurlar.

Ucuz maliyeti olan plastik çakmakların dolumu fazla yapılmamakla birlikte bittikçe yenisi alınması daha yaygın bir durumdur. Bu durum çöpe atılan çakmağın doğada kaybolmasının yüz yıllar sürebileceği göz önüne alındığında doğal çevreye zararı olan bir durumdur.

Çakmak Dolumu Nasıl Yapılır?

İster sigarayakmak için ister evinizde veya dışarda başka ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz çakmağınızı kullandığınız ürünün çeşidine göre farklı şekillerde doldurabilirsiniz.

Gaz ile çalışan mekanizmaya sahip çakmaklar, çoğunlukla alt kısımlarında bulunan gaz çıkışını engelleyip dolum sağlayacak şekilde dizayn edilmiş ufak bir aparatı ve deliği barındırırlar. Gaz dolumu bu kısımdan yapılmaktadır. Haricen satılan gazlar, dolumu kolay yapılacak şekilde üretilen basınçlı şişelerde satılırlar.

Benzin ile çalışan çakmaklar ise çoğunlukla fitil kısmında doldurulur. Üst kısımdaki fitil üzerine dökülen benzin emilerek alt kısımdaki hazneye dolar. Doldurulması kolay olması ve dökülmemesi için uygun şekilde üretilen harici benzinler melat şişelerde satılırlar.

Masa Çakmağı Nedir?

Gaz veya benzinli seçenekleri bulunan bu çakmaklar, hacim açısında diğer çeşitlere oranla oldukça büyütürler. Kimi çeşitlerinin iki tane alev çıkma yeride bulunmaktadır. Ağır ve nadir üretilen bu çakmak çeşidi bir zemin üzerine konularak kullanılabilir.

Dekoratif bir süs eşyası olarak da kullanılabilecek bu çakmak, farklı objelerden hoşlanan sevdikleriniz güzel bir hediye olabilir. Metalden üretilen bu çakmak çeşidi farklı materyallerle kaplanabilir.

Eski Türk filmlerinde lokanta sahnelerinde masaları üzerinde sıkça dekor olarak kullanılan bu ürün vintage ve otantik objeler seven herkesin ilgisini çekebilecek niteliktedir.

Baskılı Çakmak Çeşitleri Nelerdir?

Yanıcı maddenin konulduğu kısma ilaveten eklene bir kap üzerine veya direk çakmak üzerine yapılan baskılar o kadar çeşitlidir ki; özel üretim yapan yerlerden istediğiniz resmi basmasını isteyebilirsiniz.

Sanatçıların ve futbolcuların fotoğrafları dışında tarihsel karakterlerin fotoğraf ve imzaları,  sevimli çizgi film karakterlerinden süper kahramanlara kadar birçok desen çakmaklar üzerinde kullanılır ve sigara içenlerin beğenisine sunulur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ