Web sitemize hoşgeldiniz.

Grand Theft Auto V İnceleme

Gerçek kadar gerçek! Grand Theft Auto 5, bütün oyun türleri kapsamında en ileri grafik detayının ve geniş oyun dünyasının birleştiği nokta! 2009’da yapımcısı tarafından verilen bir röportajda oyunun 1.000 sayfalık bir senaryo ile hazırlanacağı duyurulmuştu. Playstation 3 ve Xbox 360 için 17 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı. 18 Kasım 2014’de de Playstation 4 ve Xbox One için yayınlandı. 2015’te de Windows için yayınlandı. Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren satış rekorları kıran GTA 5, beklenenden çok daha gelişmiş bir oyun oldu. Önceki oyunun, serinin en fazla olumsuz eleştiri alan oyunu olması sebebiyle Rockstar’ın 5. oyunda bu kadar ileri gidebileceği tahmin edilemedi.

Bugüne kadar piyasaya sürülen en gerçekçi oyun. Pencereden dışarı bir bakın veya sokakta yürüyün; ne hissediyor, ne görüyorsunuz? İşte GTA V’te de aynı şeyi yaşıyorsunuz. Senaryo ve etkileşim karakterlerinin dışında olan oyun insanları bile tek tek oluşturulmuş. Her biri farklı giyiniyor, farklı yüze sahip. Bunda ne var, bütün oyunlarda artık bu tür özellikler var, diyenleri duyar gibiyim. GTA 5‘te serinin önceki oyunlarının sahip olduğu toplam oyun dünyasından daha geniş bir dünya sizi bekliyor. İşte böylesi bir genişlikte, böyle bir detaylandırma! Caddeler, sokaklar, iş hanları, pazarlar, köyler, dağlar, dereler… Oyun tıpatıp gerçek dünya gibi. İnsan karakterleri, doğal olaylar, yerleşim planları, reaksiyonlar ve tabii en önemlisi kaplamalar. Uzmanların verdiği demeçlerde “konsol oyunlarında gelinen son nokta, GTA 5”, “GTA V, ikinci bir dünya, gerçekten büyük emek harcanmış, bu çok açık” gibi övgü dolu sözler bulmak mümkün. Serinin önceki oyunlarının aksine bu sefer 1 değil, 3 karakteri yönetilebiliyor. A. Trevor, B. Michael ve Franklin. Oyun esnasında karakterler arasında geçiş yapılabilmekte. Üçlünün birbirlerine en çok ihtiyaç duydukları zaman, soygun zamanı ise geçişler anlık yapılabiliyor. Ana karakterlerin başka başka kişilik özellikleri, çevreleri ve mizaçları var. Oyunu oynadıkça hepsini gerçekten tanıyor gibisiniz.

Hiç olmadığımız kadar özgürüz. Oyun dünyasının inanılmaz genişliğini anlatmak mümkün değil. Bir şehir turuna çıksanız bu yaklaşık 3-4 saat kesinlikle sürecektir. Özgürlüğü hissedebildiğimiz diğer yer ise, soygunlar. GTA 5, aslına bakarsanız 3’lünün soygun yapması üzerine senaryolaştırılmış. Bir yeri soymak için paldır – küldür, silahlarla giremezsiniz. Güvenlik sistemlerini atlatmanız, soygun süresini – işleyişini düzenlemeniz ve sonunda da sağ salim kaçabilmeniz gerekiyor. Bunun için hackerlara, kiralık askerlere ve deneyimli şoförlere ihtiyacınız olabilir. 3 ana karakterin başka başka çevreleri olduğunu söylemiştik, işte bu özelliklerinden faydalanacaksınız. Soygun için oluşturduğunuz ekip ne kadar deneyimli ise, o kadar çok pay dağıtılacak demektir. O yüzden soygun için ağırlık verilmesi gereken konuları belirlemeniz gerek. Bunun için fotoğraflar çekebilir, kroki çizebilir, içeriden birileriyle anlaşabilirsiniz. Oyun bu anlamda size sınırsız bir özgürlük vaat ediyor. İntro gösterimlerinde artık sizin de söz hakkınız var. Sorulara verdiğiniz yanıtlar oyunun işleyişini tamamen değiştirebilmekte.

Yer ve deniz. Rockstar Games, GTA 5 oyunuyla türünün tek lideri olduğunu ispatlar gibi. Kaplamaların gerçekçiliği bir yana, oyunda gördüğünüz her şey mantıklı. Gece ve gündüz dönüşümü var, demek gibi gereksiz bir ayrıntı vermeyeceğim. Gece ve gündüz saati takvime göre düzenlenmiş. En uzun gece ve en uzun gündüz dahi oyunda var. İklim şartları, coğrafi koşullar, toplum kültürleri… Toplum kültürleri başlığına değinmek gerekirse; en basit şekilde, kırsal bir kesimde birisini öldürdüğünüzde veya ona vurduğunuzda daha büyük tepki alıyorsunuz. Şehirleşmiş mekanlarda insanlar bu tür bir olayı görünce kaçıyor ve hemen polisi çağırıyorlar. Çete bölgelerinde elinizi kolunuzu sallayıp, yürümek fazlaca tehlikeli. Direkt olarak ateş etmek yerine, sözlü taciz ve itiş – kakış yaşanmakta. Yani yapay zeka birsini öldürdüğünde veya yaraladığında hapse girebileceğinin farkında. Polisler, askerler, özel korumalar… GTA 5’te önceki oyunlara nazaran çok daha geniş bir üniforma çeşitliliği var. Örneğin; polis ve askerler arasında rütbe farkları giysilerinden belli olmakta. Bununla beraber, yapabileceğiniz meslekler de çok fazla. Taksicilik, ambulans şoförlüğü ve polislik gibi mesleklere ilaveten uyuşturucu satabilir, işportacılık yapabilir, kurye olabilirsiniz. Bu gibi birçok meslek seçeneği var.

Oyunda özellikle soygun bölümlerinde inanılmaz bir aksiyon yaşıyorsunuz. Çatışma sahnelerinin özel efektleri bir yana, taktik yapma gereksinimi, planı uygulamak zorunda olmak ve dostlarınızın hayatını korumak gerek. Hepsi bir araya geldiğinde kullanıcı hem oyunu hissediyor, hem de anlamsız çatışma sahnelerinden uzak kalıyor. Yapılan her eylemin bir nedeni ve planı olmalı.

GTA 5 hiç şüphe yok, şimdiye kadar yaratılan en kapsamlı oyun. Rockstar Games, serinin geçmişine yakışır şekilde kalitesini arttırmaya devam ediyor. GTA 5’in sadece grafiklerine bakarak bundan 20 yıl sonra ne tür oyunların çıkabileceğini düşünmek bile insanı heyecanlandırmakta. Yaratılan dünya, sanki bu dünyanın minimalize edilmiş hali gibi. Mutlaka deneyimlenmesi gereken bir oyun GTA V.

Üstelik çeşitli yamalarıyla 2018 yılında hala oynandığına göre bu oyun efsane!

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ