Web sitemize hoşgeldiniz.

Gül ve Gül Yağı Ticareti

Gül ve gül yağı ticaretinden bahsetmeden önce gül ve yetiştiriciliği hakkında kısa bilgiler vermek daha doğru olacaktır. Türkiye’de yağlık gül sadece Isparta ve ona yakın çevrelerden elde edilmektedir. Gül mayıs ve haziran aylarında hasat edilmekte ve dekar başına yaklaşık olarak 650-850 kg gül elde edilmektedir. Isparta gülü çok eski bir kültür bitkisi olmakla birlikte sadece Isparta’nın iklim şartlarına uyum sağlamaktadır, zira Isparta gülü gül yağı elde edilen tek gül çeşididir ve bu yönden oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Isparta yağ gülü 1,5-2 metre aralıklarla sıralar halinde dikilmekte ve gül dikildikten itibaren 2. Yıldan itibaren ürün vermekte ve her yıl verimi artmaktadır. 3. Ve 4. Yıldan sonra yaşlı güller kesilerek yenilenmekte ve bir gül bahçesinde yaklaşık 15- 20 yıl ürün alınabilmektedir. Isparta’da yetişen gül çiçeği buharlı su distlasyonu ile işlenip gül yağı ve gül suyu elde edilmektedir. Sadece Isparta bölgesinde yetişen yağ gülünden 1 kg yağ elde edebilmek için 3750 kg yağ gülünün işlenmesi gerekmektedir.

Elde edilen gül yağı parfüm ve kozmetik sanayisinin en önemli ham maddesini oluşturmakla birlikte aynı zamanda da en pahalı ham maddedir. Elde edilen gül yağının yüzde 95’i ihraç edilmektedir. Türkiye gül çiçeği üretiminde yer alan iki ülkeden biridir. Bu yönden bakıldığında gül ve gül yağı ticaretinden büyük bir gelir elde etmemek elbette ki mümkün değildir.

Gül ve gül yağı çiçeği sektöründe faaliyet gösteren tek Tarım Satış Kooperatif Birliği  Gülbirlik’tir. Gülbirlik 1954 yılında kurulmuş ve 2000 yılında özel bir yasa çıkarılarak özerkleştirilmiştir. Türkiye Suudi Arabistan, Hollanda, Fransa, İsviçre, Almanya, Amerika, Kanada, Belçika, İngiltere, Japonya gibi bir çok ülkeye gül ve gül yağı ticaretini gerçekleştirmektedir. Zira gül yağı çok özel bir ham madde ve vaz geçilemeyen bir ürün olduğu için çokça tercih edilmekte ve tüketilmektedir. Bu durum ise ülkemize oldukça ciddi ekonomik getiriler getirmektedir. Hatta öyle ki iç tüketimimiz bile yüzde 10 ile sınırlı kalmakta yüzde 90’ı ihraç edilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ