Web sitemize hoşgeldiniz.

Hakan Günday Okumak

Zaman zaman kafamızda herhangi bir yazar ya da kitap ismi olmadan kitapçıya girip farklı bir şeyler ama gerçekten farklı bir şeyler aradığınızda roman bölümünden farklı bir kapağı olan birkaç kitap karıştırın. Hakan Günday kitapları karşınıza çıkacaktır. Herhangi bir kitabına başladığınızda da onu bitirene kadar içiniz rahat etmeyecektir.  Bir yazarın sadece bir kitabını okumak tüm kitaplarını okuma merakını uyandırır mı ; ya da bir yazarın tüm kitapları nasıl olur da aynı ölçüde okuyucuyu şaşırtır. Tüm bu soruların tek bir yanıtı var: Hakan Günday.

Hatta tüm kitaplarının da iyi bir sinema uyarlamasıyla beyazperdeye aktarılabileceğini, çok da başarılı olabileceğini öngörmek de zor değil. Çünkü daha kitabın ilk sayfalarında siz hazırlık aşamasına gelmeden birdenbire hava bozuyor, gece ortalığı sarıyor ve yağmur başlıyor. Kafanız çok rahat bir şekilde başladığınız kitap birdenbire moralinizi bozup, sizi mahvetmeye başlıyor. Kafanızda bir sürü tilki dönmeye başlıyor ve cevapsız sorular bedeninizi sarıyor. Bir şeyler içesiniz geliyor ve iyice megalomana bağlıyorsunuz. Dolabı açıp kendinize en sertinden bir içki koyup kitaba kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Kitabı bitirdiğinizde ise sinirleriniz had safhaya ulaşıyor, etrafa küfürler savuruyorsunuz. İşte size kısa bir Hakan Günday özeti. İsmet Özel’in dediği gibi herkesin her şeyin bayağısına teşne olduğu bir coğrafyanın meşhur kalemi.

Burada meşhur kalem tanımlaması önemli çünkü Türk yazarlar için, özellikle Türk roman yazarları için edebiyat içinde bir yer edinmek oldukça zor, hele ki son yıllarda. Sanırım buradaki anahtar kelime emek. Tabii ki bir roman yazarında farkındalık yaratması için biraz da çılgınlık olması gerekiyor. Düşünsenize bir Türk yazar “Kinyas ve Kayra” gibi temposu sürekli değişen 500 sayfanın üzerinde bir roman yazıyor. Bu bile başlı başına bir çılgınlık değil mi ? Ya da Az kitabında 11 yaşındaki Farda’nın bir şeyhle gerdeğe girmesi. İnsan yazarken bile ürperiyor.

Hakan Günday için daha ustalık çağına gelmemesine rağmen şimdiye kadar ilerlediği yol ilerisi için tabi ki de beklentileri arttırıyor. Okurlarının kendisine verdiği yadsınamaz desteğe ek olarak yazar şöhretini pekala daha da arttırabilir. Yurtiçinden çıkarak yurtdışına da yayılabilir. Kendisinin dediği gibi kimseye hatta hiçbir yazara kulak vermeden sadece yazmayı düşünmeye devam ederse, vakit kaybetmeden yazmaya devam ederse, Kinyas ve Kayra gibi muhteşem karakterler çıkarmaya devam ederse, o meşhur kurgusal yaratıcılık denen şeyi bir “tık” daha yukarı çıkarabilirse, modern Türk romanı için aldığı bayrağı taşımaya daha da ileri götürmeye niyeti varsa, kimsenin  kendisini belli kalıplara oturtamadığı gibi yazmaya devam edecekse her şekilde bunun kendisine getirisi çok yüksek olacaktır. Bu getiri de sadece kendine değil, okurlarına , Türk romanına ve sözcüklere de büyük kapılar açacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ