Web sitemize hoşgeldiniz.

Keops Piramidi

Hayatta kalan tek eser olma özelliğini taşıyan Keops Piramidi dünyanın 7 harikası olan eserlerden birisidir. Piramid özellikle boyutu ile oldukça dikkat çekmektedir. Hatta bu piramidin günümüz teknolojisi ile yapılıp yapılamayacağı dahi sorgulanmaktadır. Piramidin yapıldığı zaman teknoloji gelişmiş değildi. Bundan dolayı bu piramid nasıl yapıldığı konusu hakkındaki gizemini hala korumaktadır.

Keops Piramidi Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunmaktadır. Yapı M.Ö. 2500’lü yıllarda yapılmıştır. Binlerce yıl ayakta kalmayı başaran bu eserin birçok sıra dışı özelliği bulunmaktadır. 2000’li yılların başına kadar bu yapı dünya üzerinde insan eliyle yapılmış en büyük eser olma özelliğini taşıyordu. Piramidin yapımı 20 yıl sürmüştür. Piramidin yapılış amacı ise Mısır firavununa bir anıt mezar yapmaktı. Yapımında binlerce blok kütle kullanılmıştır. Bu bloklardan her biri tonlarca ağırlıktaydı. Piramid, birçok gizemi de içinde saklamaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Piramitlerin içinde radar, sonar ve ultrasound gibi ışıma içeren cihazlar çalışmıyor. Kesik ve yarık gibi fiziksel nedenlerle meydana gelen yaralar piramitlerin içinde daha çabuk iyileşiyor. Piramidin içi yılda yalnız 2 defa güneş görüyor. Piramid içinde kalan yemek artıkları herhangi bir koku bırakmadan mumyalaşıyor. Bitkiler piramit içinde daha hızlı gelişip büyüyor. Piramidin taban alanı yüksekliğinin 2 katına bölündüğü zaman Pi sayısını vermektedir. Piramidin yüksekliğini 1 milyar ile çarptığınız zaman elde ettiğiniz sonuç dünyanın güneşe olan uzaklığını vermektedir. Piramidin içi yazın serin ve kışında sıcak olmaktadır. Piramid ile ilgili olan bu durumlar kişiyi oldukça hayrete düşürmektedir. Bu tür özelliklerin o çağda gelişmemiş bir teknoloji ile nasıl yapıldığı gizemini hala korumaktadır. Mısırlılar tanrı olarak kabul ettikleri firavunları için bu eseri yapmak için kölelerden faydalanmışlardır. Büyük olan piramidin orijinal olan halinde dış kısmı taş levhalarla kaplıydı. Piramidin inşası hakkında bir takım görüşler mevcuttur. Bu görüşlerden birine göre, taş bloklar spiral olarak yapılmış olan bir rampadan çıkarılıp üst üste konuluyordu. Rampanın yüzeyi çamurla kaplanıyor, sulanıyor ve taş bloklar bunun üzerinden itilerek kaydırılıyordu. Diğer bir görüş ise taş blokların kocaman manivelalarla kaldırılmasıydı. Piramid yontma taştan yapılmıştır ve 138 metre yükseklikte olan kare tabanlı dev bir eserdir.

Keops Piramidi Gize Mezar Kenti’nde bulunan 3 anıtsal piramitten en eski ve en büyük olanıdır. Bu eser günümüze çok az hasar görerek gelmiş tek yapıdır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ