Web sitemize hoşgeldiniz.

Sigorta Dışarıdan Nasıl Ödenir?

20 Temmuz 2018

Sosyal Güvenlik Hakları içinde, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının isteğe bağlı sigorta ödeme hakkı mevcuttur. Dışarıdan prim ödemeleri yapılarak, emeklilik hakkı kazanılabilir. Bu noktada da ise kişilerin en çok merak ettiği soru sigorta dışarıdan nasıl ödenir, olmaktadır. Dışarıdan yapılacak sigorta ödemeleri,  SSK, Bağ – Kur gibi farklı kollar üzerinden yapılabilir.

İsteğe bağlı sigorta primi nereye ödeniyor sorusunun cevabı ise, herhangi bir banka ya da PTT şubeleri ile banka ve PTT ATM’leri olmaktadır. Ödemeler, internet bankacılığı ya da bankaların mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta yapılması istendiğinde; Ek 5 tarım sigortası, ev hanımı ya da 4B Bağ – Kur kategorilerinden birine ait olmak gerekir.

İsteğe Bağlı Ek 5 Tarım Sigortası

Ek 5 üzerinden 4A isteğe bağlı sigortaların prim ödemelerinin yapılabilmesi için kişilerin tarım ta da orman işlerinde çalışması gerekmektedir. Çiftçi ya da esnaf kaydı bulunan kişiler, bu hizmetten yararlanamaz. Gündelik ya da mevsimlik işçi statüsünde olmak gerekmektedir. Ek5 üzerinden dışarıdan ödeme yapıldığında, isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları da sağlanmış olur.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigorta

Ev hanımlarına Bağ – Kur kapsamında isteğe bağlı olarak sigorta primi ödeme ve emekli olma hakkı kazanma imkanı tanıyan bir sistemdir. Herhangi bir sisteme kayıtlı olunmaması gerekir. ( Esnaf ya da çiftçi kayıt sistemi gibi) İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2018 yılı verilerine göre, en düşük aylık prim ödemesine sahip sigorta kolu ev hanımları için isteğe bağlı yapılan sigortadır, denilebilir.

İsteğe Bağlı Bağ – Kurlu Olma

İsteğe bağlı olarak dışarıdan Bağ – Kur ödemeleri de yapılabilir. İsteğe bağlı Bağ – Kur ödemeleri için yine ev hanımlarında olduğu gibi şirket ortağı olmamak, esnaf ya da çiftçi kayıt sisteminde yer almamak ve vergi mükellefi olmamak gibi şartlar aranmaktadır.

 İsteğe Bağlı Prim Tutarları 2018 Yılı İçin

İsteğe bağlı sigorta ne kadar 2018 yılı için en merak edilen sorulardandır. Sigorta dışarıdan nasıl ödenir sorusundan sonra, prim tutarları hakkında bilgi verilecek olunursa; Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı aylık prim tutarı 583 TL, Bağ – Kur 649,44 TL ve ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta aylık prim ödemesi 541,20 TL olmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ