Web sitemize hoşgeldiniz.

Bağ-Kur Emeklilik Hesaplama 2018 Yılı İçin Yöntemler Nelerdir?

21 Ağustos 2018

Gençlik yıllarında iyi bir meslek sahibi olma yolundaki çabalarımız yaş ilerledikçe iyi bir emeklilik dönemi geçirme yönünde değişir. Özellikle de emeklilik yaşı yaklaşanlar, bu konuda daha fazla araştırma yapmaktadır. Bağ-Kur emeklilik hesaplama 2018 yılı için birkaç farklı yoldan gerçekleştirilebilir. Bağ-Kur’a bağlı olan kişiler, yakın gelecekte emekli olacaklar ise emeklilikleri ile ilgili detayları kontrol etmelidir. Bağ-Kur için ödenmesi gereken prim sayısı, diğer sigorta gruplarına göre daha fazladır. Emekli olabilmek için prim ödemelerinin eksiksiz olması, yaş şartının sağlanması ve sigortalı olarak çalışılan sürenin belirli bir süreyi aşması gerekmektedir. Bu şartlardan biri bile tamamlanmadığında, emekli olmak ve emekli maaşı almak söz konusu değildir.

Bağ-Kur İçin Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur için emeklilik hesaplama işlemini gerçekleştirmek isteyenler, emeklilik tablolarını inceleyebilirler. Bu tablolarda, prim sayısının tamamlanacağı tarihler dikkate alınmalıdır. Bu tarihlere göre, emeklilik için yaş şartı değişebilmektedir. 2008 yılında yapılan düzenleme ile birlikte, primlerin tamamlandığı tarihe göre emekli olma yaşı 60 ila 65 arasında değişmektedir. Kadınlarda emekli olma yaşı erkeklere göre daha erkendir. Kullanılabilecek diğer yöntem ise SGK ve E-Devlet üzerinden verilen sorgulama hizmetleridir. SGK resmi sitesinde bir form doldurularak, emeklilik hesaplama işlemi gerçekleştirilebilir. E-Devlet’i kullanacaklar ise 4b hizmetlerinden yararlanmalıdır.

Bağ-Kur’dan Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar

Bağ-Kur emeklilik hesaplama 2018 yöntemleri ile gerekli ayrıntıları öğrenmiş olanlar, şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmelidir. Bağ-Kur emeklisi olabilmek için gerekli şartlar arasında, 9000 gün prim ödemesi şartı bulunmaktadır. 25 yıl da sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra, prim sayısının tamamlandığı tarihe göre 60 ila 65 yaş arasında emekli olmak mümkündür. Prim sayısı ne kadar geç tamamlanırsa, emekli olunacak yaş da artış göstermektedir. Bu durum, 01.05.2008’den sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için geçerlidir. Sigortası daha erken tarihlerde başlamış olanlar ise 60 yaşında emekli olabilir. Kadınlar için de aynı prim gün sayısı ve sigortalı çalışma süresi geçerlidir ancak emeklilik yaşı daha düşüktür. Son zamma göre en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşı 1.249 TL’dir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ