Web sitemize hoşgeldiniz.

E- Devlet Ne İşe Yarar?

24 Ağustos 2018

E- Devlet nedir sorusu ile günümüzde sıkça karşılaşmaktayız. Tam adı E- Devlet Kapısı olan ve www.turkiye.gov.tr adresi ile erişim sağladığımız bu sistem birçok bürokratik bilgiye ulaşmamızı sağlamaktadır. Günümüzde elektronik ortamda hızlı ve kolay bir şekilde birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından sağlanan bu avantaj vatandaşlara zaman tasarrufu yaptırmakta ve işlem ücreti talep etmeyerek vatandaşları rahatlatmaktadır. Devlet kurumlarınca oluşturulan; öğrenim belgesi, sigorta bilgisi, dava sorgusu gibi işlemleri ilgili kuruma gitmeden gerçekleştirmemize yarayan bir sistem E- Devlet. E devlet nedir kısaca özetini bu şekilde yapabiliriz.

E- Devlet Kapısı Nedir?

E- devletin internet hizmetine ya da başka deyişle resmî sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine verilen bir isimdir. Bir nevi E- Devlet hizmetinin uzun adı denilebilir.

E- Devlet Nasıl Kullanılır?

E- devleti kullanabilmek için öncelikle e- devlet şifresi almanız gerekmektedir. E- devlet şifrenizi aldıktan sonra gerekli işlemleriniz için e- devlet sistemini kullanabilirsiniz. E- Devlet Kapısını kullanırken hiçbir ücret ödemezsiniz ve tüm bilgilerinize ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. E- devlet içinde bir arama yapmak istediğiniz zaman izlemeniz gereken 2 adım bulunmaktadır. İstediğiniz belgenin ilgili kurumunun başlığına erişmek ya da sağ üstte yer alan arama motorunu kullanarak gerekli bilgi ve belgelerinize ulaşabilirsiniz.

E- Devlet Şifresi İlk Kez Nasıl Alınır?

E- devlet şifresi nasıl alınır; ilk kez e- devlet şifresi alacak kişiler herhangi bir PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirler. Bir zarf içinde 2 Türk Lirası karşılığında verilecek olan şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilmektedirler. Güvenlik önlemi olarak şifrenizi aldıktan sonra değiştirmeleri gerekmektedir. Şifresini unutanlar ise; şifremi unuttum seçeneğine tıklayarak gerekli kimlik bilgilerini sağladıktan sonra yeni şifre oluşturabilirler. E- devlet kimlik numarası ve şifre haricinde 4 alternatif yöntem ile de sisteme giriş yapılabilmektedir.

E- Devlet Hizmetleri Nedir?

E- devlet nedir ve kullanıcılarına hangi hizmetleri sunar sorusu oldukça merak edilmektedir. Bu hizmetlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ödeme işlemleri,
  • Emeklilik işlemleri,
  • Sigorta ve prim sorgulama,
  • Öğrenci belgesi ve mezuniyet durumu sorgulama,
  • Sicil sorgulama gibi işlemler yapılmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ