Web sitemize hoşgeldiniz.

E – Devlet Şifresi Nereden ve Nasıl Alınır?

19 Ağustos 2018

E – devlet sistemi, tüm devlet kurumlarını tek bir internet sitesinde toplayarak kullanım açısından vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır. E – devlet sistemi üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için her T.C vatandaşının bir e – devlet şifresi olması gereklidir. Bu noktada da kişilerin en çok merak ettiği soru, e devlet şifresi nereden alınır, olmaktadır. E – devlet şifresi almaksa son derece kolay bir işlemdir.

E – devlet sistemine erişim, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sağlanmaktadır. Adres ziyaret edildikten sonra tüm kamu kurumlarında gerçekleştirilen işlemler, online olarak sadece birkaç dakika içinde tamamlanabilir. Alınmak istenen kamu hizmeti, şahsi işlem olduğu için her vatandaşın da şahsi bir e – devlet şifresi bulunması gerekir. Şifre almak için tek yapılması gereken ise bulunulan yerdeki herhangi bir PTT şubesine gitmek olacaktır.

E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifresi nereden alınır sorusuyla birlikte merak edilen bir diğer soru da e – devlet şifresinin nasıl alınacağıdır. Bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesine giderek kimliğinizi göstermeniz ve e- devlet şifre talebinde bulunmanız yeterli olmaktadır. Kimlikle oluşturulan şifre talebi karşılığında PTT’ye 2 TL ödenir. Ödeme işleminden sonra PTT yetkilisi kapalı bir zarf içinde sizlere e – devlet şifrenizi verecektir. İlk girişinizi bu şifreyle yaptıktan sonra kendinize ait kişisel bir şifre oluşturabilirsiniz.

E – Devlet Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

T.C kimlik numaranız ve e – devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra kamu kurumlarına ait pek çok işlemi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kategorilendirilen e – devlet hizmetleri;

  • Kamu kurumlarına ait ödeme işlemleri,
  • Entegre edilmiş elektronik hizmetler,
  • Kurum ve kuruluşların online hizmetleri,
  • Tüm kamu kurumlarına ait güncel bilgiler ve de duyurular,
  • Kurumların vatandaşlara iletmek istediği mesajlar,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan size ait şahsi belgelerin temini, ( maaş bordrosu, emeklilik bordrosu, ikametgah belgesi, araç hasar kaydı vb)
  • Öğrenci belge ve diplomaların temini, şeklindedir.

Yukarıda belirtilen hizmetlerden yararlanmak için e – devlet internet sitesini ziyaret edip, şifreniz ve de T.C kimlik numaranızla giriş yapmanız yeterli olmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ