Web sitemize hoşgeldiniz.

Oya Modelleri Yapılışı, İğne Oyası Modelleri ve Yapılışı

En güzel tığ oyası örnekleri uygulama konusunda çok temel prensipler üzerine kuruludur Bu nedenle oya örneklerini hazır olarak alıp yazmalara ya da diğer unsurlara eklemek yerine direkt olarak kendiniz hazırlarsanız elde edeceğiniz yapı çok daha profesyonel olacaktır. Modellerin her biri Anadolu’nun başka bir hikayesini içerisinde bulundurmaktadır. Bu da yazma oyalarını daha da kıymetli hale getirmektedir.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Oya modelleri yapılışı şu temel kriterler üzerinden uygulanmalıdır;

  • Öncelikle sabitleme ve ilk ilmek yapımının kavranması gerekir. Bunun için öncelikle iğne kumaşa batırılmalı ve son 2 santim ip kalıncaya kadar geçirilmelidir.
  • Bu alandan aynı şekilde iğnenizi batmalı ve daha sonrasında henüz çıkmadan 2-3 defa iğnenize ipi dolamalısınız.
  • Akabinde bu dolanmış olan kısmında içinden geçirerek ile sabitleme aşamasını tamamlamalısınız.
  • İğne ile sabit olan ipi iğnenin altından geçirirken iki defa dolamalısınız, sabitleme yapılan ip üstte kalacak şekilde ikici ilmeği hazırlayabilirsiniz. Bu belirtilen adım tamamlandığı zaman ikinci kısım da tamamlanacaktır.

Tığ oya modelleri yapılışı bu adımlar kadar kolay olmasa da yine bu türde de uygulanan farklı pratik modeller vardır. Özellikle başlangıç ve bitiş kısımlarında daha da dikkatli olunmalıdır. Model bu şekilde çok daha sorunsuz bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Oya modelleri yapılışı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta başlangıç kısmının tamamlanmasından sonra ipin her daim iğnenin üst kısmında olmasıdır. Bu şekilde modelin yapısı çok daha sorunsuz bir şekilde ortaya çıkacak ve kendini gösterecektir. İğnenin uç kısmının kör olmaması ve oya yapılacak ipin da kaygan yapıda olması ayrıca dikkatle incelenmesi gereken detaylardandır.

Nerelerde Kullanılır?

Yazma kenarı oya modelleri özellikle yazma kenarlarında kullanılır. Fakat otantik ürünlerin çok daha kapsamlı şekilde kullanılmaya başlanması ile beraber neredeyse gözlük ipi olarak bile kullanılabilmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde iğne oyanızı oluşturabilir ve hem kıyafetlerinizde hem de herhangi bir materyali süslerken dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Oya modelleri iğne oyası ile de sınırlı değildir. İğne oyasının verdiği sonucun çok daha şık ve zarif olduğu da belirtilmesi gereke öğeler arasında yer alır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ